Press Enter / Return to begin your search.
Eneda will represent Albania at the 61st Eurovision Song Contest

The final of the 54th edition of Festivali i Kenges has just finished in Albania Eneda Tarifa – Përrallë has been selected to represent the country at the 61st Eurovision Song Contest.

Eneda Tarifa beat off competition from 21 other acts in the final tonight live from the Albanian Capital Tirana, they were selected entirely by jury voting. Tonight’s final took place after two nights of semi finals this week which selected the 22 artists in the show. In 2015 Albania were represented by Elhaida who took the country to their first final since 2012.

The 22 hopefuls were:

 1. Sigi Bastri – Engjëll i lirë
 2. Rezarta Smaja & Klodian Kaçani – Dashuri në përjetësi – 4th
 3. Dilan Reka – Buzëqesh – 7th
 4. Adrian Lulgjuraj – Jeto dhe ëndërro
 5. Erga Halilaj – Monolog
 6. Evans Rama – Flakë – 10th
 7. Jozefina Simoni – Një det me ty
 8. Egert Pano – Mos ik
 9. Genc Tukiçi – Sa të dashuroj
 10. Kozma Dushi – Një kafe
 11. Luiz Ejlli – Pa mbarim
 12. Teuta Kurti – Në sytë e mi – 8th
 13. Besa Krasniqi – Liroje zemrën
 14. Nilsa Hysi – Asaj – 6th
 15. Kristi Popa – Ajo çfarë ndjej
 16. Flaka Krelani – S’je për mu – 3rd
 17. Enxhi Nasufi – Infinit – 5th
 18. Lindi Islami – Për një mrekulli
 19. Florent Abrashi – Të ndjek çdo hap
 20. Eneda Tarifa – Përrallë – 1st
 21. Renis Gjoka – Ato që s’ti them dot – 9th
 22. Aslajdon Zaimaj – Merrmë që sot – 2nd

Watch her performance in the second semi final below:

https://www.youtube.com/watch?v=3XAW4Gwcf0Y

Leave a Comment