Press Enter / Return to begin your search.
30 Hopefuls Announced
30 Hopefuls Announced

The 30 participants in the 54th edition of Festivali i Kenges have been revealed.

The finalists include two former Eurovision participants Luiz Ejlli who represented the country in 2006 and Adrian Lulgjuraj who represented Albania in 2013. The singers be split into two semi finals made up of 15 singers.

The full list of participants and songs is as follows:

 • Egert Pano – Mos ik
 • Eneda Tarifa – Përrallë
 • Revolt Klan – Dashurinë s’e gjejmë dot
 • Kozma Dushi – Një kafe
 • Enxhi Nasufi – Infinit
 • Florent Abrashi – Të ndjek çdo hap
 • Dilan Reka – Buzëqesh
 • Evans Rama – Flakë
 • Sigi Bastri – Engjëll i lirë
 • Simbol – Artiste
 • Lindi Islami – Për një mrekulli
 • Egzon Pireci – Triumf
 • Aslajdon Zaimaj – Merrmë që sot
 • Nilsa Hysi – Asaj
 • Jozefina Simoni – Një det me ty
 • Genc Tukiçi – Sa të dashuroj
 • Erga Halilaj – Monolog
 • Teuta Kurti – Në sytë e mi
 • Klodian Kaçani & Rezarta Smaja – Dashuri në përjetësi
 • Luiz Ejlli – Pa mbarim
 • Renis Gjoka – Ato që s’ti them dot
 • Besa Krasniqi – Liroje zemrën
 • Flaka Krelani – S’je për mua
 • Andi Tanko – Dielli vazhdon të më ngrohë
 • Edea Demaliaj – Era
 • Adrian Lulgjuraj – Jeto dhe ëndërro
 • Kristi Popa – Ajo çfarë ndjej
 • Voltan Prodani – Dëgjoje këngën o Atë
 • Klajdi Musabelli – Ndodh edhe kështu
 • Niku & Entela Zhula – Muza

Albania will select their participant for Stockholm on December 27, the two semi finals are on December 25 and 26.

Source: Eurovision Albania

Leave a Comment