Press Enter / Return to begin your search.

Albania: Festivali i Kenges Participants Announced

 

FiK Entries Announced
FiK Entries Announced

RTSH the Albanian national broadcaster has today announced the names of the 28 participants in this years Festivali i Kenges. Festivali i Kenges takes place from the 26th to the 28th of December, the semi finals will take place on December 276th and 27th with 16 songs in each show, between 8 and 9 songs will qualify from each show for the final.

The artists and their songs are:

 1. Jozefina Simoni – Mendje trazi
 2. Gjergj Leka – Himn
 3. Mersela Cibukaj – Smuj
 4. Lindita Halimi – S’te fal
 5. Rezarta Smaja – Vetem ti
 6. Mjellma Berisha – Sot jetoj
 7. Revolt Klan – Me mungon
 8. Julian Gjojdeshi – Himn jetes
 9. Erga Halilaj – Ti sme njeh
 10. Kozma Dushi – Kenga jeta jone
 11. Enxhi & Xhejn Kumrija – Njeri
 12. Ana Gramo – Ne koma
 13. Agim Poshka – Ne rrugen tone
 14. Florent Abrashi & Sigi Bastri – Eklips mbi oqean
 15. Bojken Lako Band – Te ndjej
 16. Kelly – Nese ti do
 17. Venera Lumani – Dua te jetoj
 18. Emi Bogdo – Nje femer
 19. Kladi Musabelliu – Vetem te ti besoj
 20. Besjana Mehmeti & Shkodran Tolaj – Keshtjella
 21. Andos Sinani – Me shiko drejt ne sy
 22. Gr. Offchestra – Bajram
 23. Elhaida Dani – Te kerkoj
 24. Saimir Braho – Kristal
 25. Altin Goci – Rock dhe per gjithe jeten
 26. Gr. Aurora – Maria
 27. Enver Petrovci – Te vrane bukuri
 28. Besa Krasniqi – Koha kalon

Source: RTSH

1 thought on “Albania: Festivali i Kenges Participants Announced”

Leave a Comment